واتس آپ : 09210947604
تلفن : 36624083-025
logo
هوگر
image SCADA

SCADA

SCADA یا کنترل نظارتی و کسب اطلاعات ، سیستمی متشکل از اجزای سخت افزاری و نرم افزاری است که برای نظارت و کنترل فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. با استفاده از یک سیستم SCADA ، تولیدکنندگان قادر به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های تولید در زمان واقعی ، نظارت و مدیریت آلارم ها و برنامه ریزی پاسخ های کنترل خودکار ایجاد شده توسط برخی از رویدادها یا پارامترهای سیستم هستند.


کارکرد
عملکردهای اصلی SCADA شامل موارد زیر است:
نظارت بر سیستم
کنترل خودکار فرآیندهای صنعتی و ماشین آلات
جمع آوری و پردازش اطلاعات
اعلان های رویداد و آلارم


گزارش نویسی
برای انجام این توابع ، SCADA با سنسورها و سایر دستگاه های اندازه گیری ، که می تواند به صورت دیجیتال یا آنالوگ باشد ، ادغام می شود تا داده ها را جمع آوری کند. سپس داده های جمع آوری شده به واحد ترمینال از راه دور (RTU) یا کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) ارسال می شود تا به اطلاعات قابل استفاده ترجمه شود. سرانجام ، اطلاعات به یک رابط ماشین انسان (HMI) یا انواع دیگر نمایشگرها برای تجزیه و تحلیل و تعامل اپراتورها منتقل می شود.

سیستم های SCADA همچنین توانایی کنترل خودکار فرآیندهای صنعتی و ماشین آلات را فراهم می کند که در غیر این صورت برای کنترل دستی انسان بسیار پیچیده است. از طریق استفاده از سنسورها و دستگاه های اندازه گیری ، سیستم های SCADA می توانند پارامترهای غیر عادی یا هشدارها را تشخیص داده و به طور خودکار با عملکرد کنترل برنامه ریزی شده پاسخ دهند. به عنوان مثال اگر آلارم فشار زیاد در یک خط باشد ، سیستم SCADA یک پاسخ برنامه ریزی شده را برای باز کردن یک Pressure relief valve تحریک می کند تا سطح فشار را به مقدار طبیعی برگرداند.


سیستم عامل ها و برنامه های SCADA

سیستم عامل های SCADA بی شماری در بازار وجود دارد. با این حال ، محبوب ترین سیستم عامل ها شامل Rockwell Factory Talk ، Siemens WinCC ، Wonderware Systems Platform و Ignition هستند. هر یک از این سیستم عامل ها را می توان با زبان های وب مدرن مانند HTML5 ، Python و PHP برنامه نویسی کرد و با نرم افزار پایگاه داده تعمیم یافته مانند SQL یکپارچه کرد.

نظارت و معیارهای استفاده از انرژی , یک برنامه معمول برای سیستم SCADA است. در این برنامه ، سیستم SCADA می تواند به اپراتورها کمک کند داده های استفاده از انرژی گرفته شده از تجهیزات متصل را تجزیه و تحلیل کرده و از آنها برای کاهش هزینه ها و اتلاف انرژی استفاده کنند. همچنین از SCADA برای تصفیه خانه های آب / فاضلاب جهت مدیریت مراحل مختلف تصفیه آب و همچنین در تأسیسات غذایی و آشامیدنی برای بهینه سازی نرخ تولید و افزایش کیفیت محصول استفاده می شود.


موارد استفاده از سیستم های SCADA کدامند ؟

معماری فرآیند پروژه های SCADA را برای مشتریان در طیف وسیعی از صنایع به پایان رسانده است: فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی دارویی / فناوری زیستی مدیریت آب / فاضلاب تهویه مطبوع و مدیریت ساختمان تجاری خطوط لوله و خدمات انرژی فرآوری غذاهای دریایی مدیریت انرژی و تبرید


SCADA چگونه می تواند به شما کمک کند؟

استفاده از یک سیستم SCADA در تاسیسات شما می تواند با ارائه بینش مفید تولید به اپراتورها و مدیریت ، به کاهش ضایعات تولید و افزایش کارایی کلی کمک کند. اطلاعات به دست آمده از سیستم SCADA می تواند تصمیمات مبتنی بر داده را تسهیل کند و منجر به افزایش بازده ، کاهش هزینه ها و کنترل بیشتر فرآیندهای شما شود.
اطلاع رسانی فوری و پاسخ خودکار به هشدارهای سیستم از دیگر مزایای SCADA است. با آگاهی فوری از مسائل مربوط به فرآیند تولید ، اپراتورها و سیستم های پشتیبان قادر به پاسخگویی سریعتر برای کاهش خرابی تجهیزات و هدر رفتن محصول هستند.